Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail’e katliamlarında destek veren ülkeler bu suça ortak olmaktan vazgeçmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Beştepe’de ortak basın toplantısı düzenledi.

AA’nın haberine göre, Mirziyoyev ile 2018’de Türkiye-Özbekistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni kurduklarını hatırlatan Erdoğan, 2020 yılında ise iki ülke ilişkilerini “Kapsamlı Stratejik Ortaklık” seviyesine yükselttiklerini söyledi.

Erdoğan, bugünkü toplantının başarıyla gerçekleştiğini dile getirerek, görüşmelerde iki ülke arasındaki ortaklığı daha da derinleştirecek adımları istişare ederek, buna ilişkin istikameti belirlediklerini kaydetti.

‘5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİNE EN KISA SÜREDE ULAŞACAĞIZ’

Toplantıda, ticaret, tarım, ulaştırma, enerji, kültür, eğitim ve savunma sanayii gibi başlıklarda atılabilecek somut adımları ele aldıklarını aktaran Erdoğan, konsey toplantısı dolayısıyla birçok anlaşmaya da imza attıklarını ifade etti.

Erdoğan, “Özbekistan’daki Türk yatırımlarının her geçen gün artmasından memnuniyet duyuyoruz. İş insanlarımızı Özbekistan’daki yatırımlarını artırmaları ve ortaklığımızı pekiştirecek bağlar kurmaları yönünde teşvik etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye-Özbekistan Hükümetler Arası Karma Ekonomik Komisyonu 7. Dönem Toplantısı sonunda imzalanan 107 maddelik eylem planını hızla hayata geçirmek için gereken adımları atmaya başladık. Bu adımlarla birlikte 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimize en kısa sürede ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

‘GAZZE’DE ZULÜM DURDURULMALI’

İkili iş birliğinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meseleleri değerlendirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistin’in Gazze Şeridi’ne 8 aydır sürdürdüğü saldırılar ve katliamların, ana gündem maddelerinden birisini oluşturduğunu belirtti.

“Filistin meselesine, Özbekistan ile aynı zaviyeden bakıyoruz. Gazze’de mazlumlara yapılan zulmün durdurulması yönündeki çağrımızı yineliyoruz” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Şevket kardeşime, bağımsız Filistin Devleti’ne ve iki devletli çözüme verdiği destek dolayısıyla teşekkürlerimi iletiyorum. Savaşın bitmesi ve Gazze’deki kardeşlerimize ihtiyaç duydukları insani yardımların ulaştırılması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Uluslararası Adalet Divanı başta olmak üzere tüm hukuki süreçlere dair girişimlerimiz sürüyor. İsrail’e katliamlarında cephane ve silah desteği veren ülkeler de artık bu suça ortak olmaktan vazgeçmelidir. Vicdan ve sorumluluk sahibi tüm kesimleri ateşkesin ivedilikle tesisi noktasında ellerini taşın altına koymaya davet ediyorum.”

‘REFORMLARLA ÖZBEKİSTAN’I GIPTA EDİLECEK NOKTALARA TAŞIDI’

Mirziyoyev’in “Yeni Özbekistan Üçüncü Rönesans Projesi” ile ülkesine farklı bir ufuk çizdiğini söyleyen Erdoğan, “Enerjiden tarıma kadar geniş bir alanda uyguladığı ekonomik reformlarla Özbekistan’ı gıpta edilecek noktalara taşıdı. Özbekistan’ı kısa sürede parmakla gösterilen bir güç haline getiren Şevket kardeşimi, canıgönülden tebrik ediyorum. Türkiye olarak bu sürece destek olmaktan, Sayın Mirziyoyev’e bu gayretlerinde omuz vermekten ayrıca iftihar ediyoruz” dedi.

“Burada şunu da ifade etmek arzusundayım. Biz nasıl samimiyetle Özbekistan’ı destekliyorsak Özbek kardeşlerimiz de zor günlerimizde bizim yanımızda oluyorlar” diyen Erdoğan, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Özbek halkının 6 Şubat depremleri sonrasında ülkemizle sergilediği dayanışmayı hep şükranla hatırlıyoruz. Depremin hemen ardından Özbek makamları, bölgeye arama kurtarma ve sağlık ekibi sevk etti, 700 tona yakın yardım malzemesi gönderdi. Özbekistan’ın Hatay’da yaptırmakta olduğu 306 afet konutu ezeli ve ebedi kardeşliğimizin bir sembolüdür. Depremzedelerimiz adına Şevket kardeşimin şahsında Özbekistan Devleti’ne ve halkına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e, “Türkiye-Özbekistan kardeşliğine yaptığı eşsiz katkılar”dan ötürü bugün devlet nişanı tevcih vereceklerini aktaran Erdoğan, “Bu önemli ve bizim için çok büyük anlamı olan ziyaretin iş birliğimizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. Sözlerime son verirken konsey toplantımızın ülkelerimiz, bölgemiz ve tüm Türk dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Aziz kardeşim Mirziyoyev ve heyetine ziyaretleri için şükranlarımı sunuyor, tüm Özbek kardeşlerime selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Yaşasın Türkiye-Özbekistan kardeşliği” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir