İran devlet televizyonu doğruladı: Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da içinde bulunduğu helikopterin enkaz noktasına ulaşıldığını, enkazda yaşam belirtisi olmadığını duyurdu. Reuters haber ajansının aktardığına göre, İran devlet televizyonu, daha sonra paylaştığı haberinde Cumhurbaşkanı Reisi ve Bakan Abdullahiyan’ın yaşamını yitirdiğini doğruladı.

Konuya ilişkin bu sabah İran devlet basınına yansıyan haberlerde Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkazında yaşam belirtisi olmadığı kaydedilmişti. Arama-kurtarma timlerinin olay yerine doğru hareket ettikleri belirtilmişti. İran’ın resmi haber ajansının Arapça Twitter/X hesabından yapılan paylaşımda, ‘Reisi, Abdullahiyan ve beraberlerindeki heyetin uçak kazasında şehit olduğu’ ifade edildi.

Reisi ve Abdullahiyan’ı taşıyan uçağın yeri, 20 Mayıs sabahı tespit edildi. (Fotoğraf: AA)

IRNA: KABİNE, ACİL TOPLANDI

IRNA’nın aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın hayatını kaybettiğinin doğrulanması üzerine, hükümet kabinesi acil toplandı.

MEHR HABER AJANSI: REİSİ VE ABDULLAHİYAN HAYATINI KAYBETTİ

Ardından, İran’ın Mehr haber ajansı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın kazada hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Reuters’a konuşan, konunun hassasiyeti dolayısıyla ismini vermek istemeyen İranlı üst düzey bir yetkili de pazartesi sabahı yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Reisi ve Bakan Abdullahiyan’ın düşen helikopterde yaşamını yitirdiğini söylemişti.

AKINCI İHA, TÜRKİYE’YE DÖNDÜ

Öte yandan, Türkiye’nin İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkililerin geçirdiği helikopter kazasına ilişkin arama faaliyetlerinde görevlendirdiği Akıncı İHA, enkaz bölgesinin tespit çalışmasını tamamlayarak Türkiye’deki görevine döndü. FlightRadar24 uygulamasına göre, Akıncı İHA, İran’daki görevinin ardından Türkiye hava sahasına girdi.

Türkiye’nin helikopter kazasına ilişkin arama faaliyetlerinde görevlendirdiği Akıncı İHA, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaşmıştı. İHA’nın tespitlerinin ardından, İran Kızılayı, Cumhurbaşkanı Reisi’ye ait helikopter enkazının yerini bulduklarını duyurmuştu.

Ne olmuştu?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, dün helikopterle, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmıştı.

İran devlet televizyonu, Reisi’nin helikopterinin bölgeden dönerken sert iniş yapması suretiyle kaza meydana geldiğini; Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim’in de helikopterde bulunduğunu duyurmuştu. Arama kurtarma ekipleri olumsuz hava koşulları nedeniyle çalışmaların güçlükle sürdüğünü bildirmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir